Dzień święty święcić… Światowy dzień Kawy

  • by

Dziś jedno z moich ulubionych “świąt” nietypowych – Międzynarodowy dzień kawy! Kawę po prostu uwielbiam i nie wyobrażam sobie bez niej poranka. Tzn. bez zapachu świeżo mielonej i zaparzonej kawy, bo owszem zdarza mi się pominąć ten poranny rytuał.  Czarna kawa, kawa z mlekiem, kawa po wiedeńsku, irish coffee… 

Trochę historii… ale bez histerii 😛

Nie jest to zbyt stare święto, choć miłośnicy tego trunku mieszkają dosłownie na całym świecie. W USA dzień kawy obchodzony jest od 2005 roku, w Etiopii dopiero od 2010. Dopiero w 2014 roku ustanowiono pierwszy Międzynarodowy Dzień Kawy. Co może trochę dziwić, gdyż kawa należy do jednego z najstarszych napojów na świecie. Inicjatorem powstania tego specjalnego dnia jest Międzynarodowa Organizacja Kawy ( The International Coffee Organisation ICO) założona w 1963roku w Londynie pod patronatem ONZ.

Kawa – napój bogów! Ale czy tylko?!

Kawa ceniona jest od wieków za swój ciekawy, bogaty smak i aromat. Mówi się że została odkryta w Etiopii przez tamtejszy lud OROMO. Mały pastuszek o imieniu Kaldi pewnego dnia zauważył nietypowe zachowanie owiec – niezwykłe ich poruszenie, pobudzenie wręcz. Przeprowadził własne śledztwo i odkrył, że owce zachowują się tak a nie inaczej po spożyciu owoców pewnego drzewa. Owoce te (jagody) posiadały dziwną pestkę.  Jak się później okazało nasiona te posiadały kofeinę i właśnie z nich produkuje się napój znany na całym świecie jako kawa.

Sama nazwa COFFEE pochodzi od arabskiego “Quahhwat al – bun” co w wolnym tłumaczeniu oznacza wino z pestek.

Oczywiście nie była bym sobą, gdybym tylko siedziała na kanapie i popijała kawkę 😛 (choć kawę pić uwielbiam, a jej zapach dodaje mi energii i działa bardzo optymistycznie). Zachęcam także do innych aktywności z Kawą w tle! O tym jak wykorzystać kawę jako naturalny kosmetyk zero waste pisałam tutaj. Zapraszam! Fusy lub grubo zmieloną kawę możemy także dodać do bazy glicerynowej i zrobić naturalne mydło o właściwościach peelingujących i pobudzających.

Dziś zachęcam jednak do innej aktywności. Kawa zwłaszcza w ziarnach jest idealnym składnikiem świec. Pięknie wygląda i pachnie. Instrukcja krok po kroku wraz z elementami jakich będziecie potrzebować znajduje się TU! (przynajmniej ja tak wykonuje te świeczki dla rodziny i znajomych, jest efekt WOW nie tylko dlatego że DIY ). Możecie pochwalić się swoimi pracami w komentarzach tutaj lub na FB.
Tych, którzy lubią oglądać filmy zapraszam tutaj! Filmik nagrywany w pracy podczas lockdownu.

Ja wracam do mojej kawki, co i Wam polecam i z całego serca życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.